منو اصلی
اخبار > «در بهشت ایران به روی ژاپنی‌ها باز شد»


  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه توریسم منتشر کرد؛

«در بهشت ایران به روی ژاپنی‌ها باز شد»

گزارش تفصیلی همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، موزه ملی ایران و موزه ایناکس ژاپن در ایجاد و راه اندازی بخش کاشی اسلامی از ایران در موزه ایناکس با تیتر «در بهشت ایران به روی ژاپنی‌ها باز شد» در روزنامه توریسم منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، روزنامه توریسم که در عنوان آن، تنها روزنامه مکتوب گردشگری جهان درج شده، گزارش تفصیلی همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، موزه ملی ایران و موزه ایناکس ژاپن را در ایجاد و راه اندازی بخش کاشی اسلامی از ایران در موزه ایناکس، با تیتر «در بهشت ایرانی به روی ژاپنی‌ها باز شد» منتشر کرد.

در راستای همکاری با مؤسسات و نهادهای مختلف فرهنگی و به خصوص توسعه فعالیت‌ها و حضور در استان‌ها و شهرهای مختلف ژاپن علاوه بر توکیو، از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و با همکاری موزه ملی ایران و اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موزه ایناکس ژاپن در استان آیچی با نصب دائمی تصویر محراب با کاشی‌های براق، ترجمه ژاپنی و ذکر عنوان موزه ملی ایران، بخش کاشی اسلامی ایرانی را ایجاد کرد.

موزه ملی ایران به درخواست رایزنی فرهنگی و با هماهنگی موزه ایناکس، مجوز بهره برداری از 5 اثر ارزشمند کاشیکاری مربوط به دوران اسلامی از موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی را دریافت که به عنوان بخش ایران در معرض دید علاقه مندان و فرهنگ دوستان ژاپنی قرار گرفت.

موزه ایناکس دارای بخش‌های متنوع همچون موزه کاشی، کیلن پلازا، موزه سفال معماری، کارگاه کاشی کاری، آزمایشگاه سرامیک و ... است که در مجموعه‌ای زیبا طراحی شده و بنا به علاقه مندی، تکمیل بخش ایرانی ـ اسلامی آن مدنظر قرار گرفت که با همکاری موزه ملی ایران، این مهم محقق شد.

اثر محراب کاشی با پهنای 210 و بلندای 330 سانتی متر متعلق به امامزاده علی بن جعفر قم در سدۀ هشتم هجری قمری (734-713 ه.ق)  دورۀ ایلخانی است که با شماره 3270 در تالار ایلخانی موزۀ باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران نگهداری می شود و موزه ایناکس علاقه مند به نمایش این اثر ارزشمند بوده است.

این کاشی زرین فام، معروف به «در بهشت» است که آیاتی از قرآن مجید و نیز صلوات بر ائمه معصومین(ع) در آن دیده می‌شود و در قسمت پایین محراب در سمت چپ هم تاریخ ساختن محراب و اسم سازنده آن مشخص شده ضمن آن که در حاشیه پهن محراب هم آیات 44 و 47  سوره اعراف به خط ثلث نوشته شده است.

همچنین، پس از تمام شدن آیات در سمت چپ و در قسمت پائین، تاریخ ساخت محراب به رمضان 437  و بالای این نوشته در لبه محراب نام سازنده آن "عمل العبد یوسف بن علی بن محمد بن ابی طاهر کاشی کار " آمده و در نواری که بالای دو ستون بزرگ قرار دارد آیه 47 سوره اسراء به خط کوفی نوشته شده که طاق بزرگ محراب را تشکیل می دهد.  حد فاصل دو ستون بزرگ نیز به خط کوفی است و حاوی جمله نورانی " لااله الا الله محمد رسول الله" است.

در قسمت حاشیه داخلی هم، دو ستون بزرگ سوره الفاتحه به خط ثلث نوشته شده است و بعد از پایان سوره الفاتحه جمله " فی سنه   413 " دیده می شود که ثابت می‌کند این محراب در چند مرحله ساخته شده است و بعد از تاریخ یاد شده جمله نصب و مرمت شد در سنه 1344 دیده می‌شود.

در نوار بالای دو ستون کوچک که طاق کوچک تر را تشکیل می‌دهد، صلوات بر ائمه معصومین(علیهم السلام) دیده می‌شود و در حاشیه داخلی دو ستون کوچک سوره النصر آمده و در قسمت پایین محراب میان دو ستون کوچک جمله‌ای به خط کوفی اقبل علی صلاتک و لا تکن من الغافلین درج شده است.

انتهای پیام/ص

 


٠٨:٢١ - شنبه ١ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٣٤٢    /    تعداد نمایش : ٦٦١خروج