English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در کراچی پاکستان مطرح شد؛

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در تضاد با وحدت جهان اسلام

وبیناری با حضور شخصیت‌های ایران و پاکستان در آستانه روز جهانی قدس به اهتمام خانه فرهنگ کشورمان در شهر کراچی برگزار و سخنرانان با تأکید بر مقاومت با هرگونه توطئه در جهت کم رنگ کردن موضوع فلسطین نزد مسلمانان، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را مغایر با وحدت جهان اسلام دانستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس، وبینار «عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس در تضاد با وحدت جهان اسلام» با حضور سجادی، سرپرست سرکنسولگری و بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی، حجت‌الاسلام احمد اقبال رضوی، معاون دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین، خانم شایسته تبسم، رییس گروه روابط بین‌الملل دانشگاه کراچی، صابر ابومریم، دبیرکل بنیاد فلسطین در پاکستان، مبشر میر، سردبیر روزنامه پاکستان و رییس باشگاه سردبیران روزنامه‌ها در کراچی به همت خانه فرهنگ کشورمان در کراچی برگزار شد.

بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی با اشاره به اهمیت گرامیدشت روز جهانی قدس گفت: در هفته منتهی به روز قدس قرار داریم. روزی که با ابتکار هوشمندانه‌ی امام خمینی(رضوان الله علیه) همچون حلقه‌ی وصلی برای هم‌صداییِ مسلمانان درباره‌ی قدس شریف و فلسطین مظلوم تعیین شد؛ قدس شریف که به عنوان اولین قبله گاه مسلمانان، یکی از مؤلفه‌های وحدت بخش جهان اسلام است، مؤلفه‌ای که هویت و اعتبارِ مسلمانان جهان با آن ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: مسأله فلسطین همچنان مسأله اول جهان اسلام و حمایت از آرمان فلسطین و قدس شریف، پیوند دهنده بین مسلمانان سراسر عالم است.

کیان افزود: در مقابل، سیاست استکبار و صهیونیسم، کمرنگ کردن مسئله‌ فلسطین در ذهنیّت جوامع مسلمان است و اکنون شاهد اتفاقاتی در برخی از کشورهای اسلامی هستیم که وحدت مسلمانان و امت اسلامی را نشانه گرفته است و متأسفانه برخی اندک از حاکمان کشورهای اسلامی با پشت کردن به محور وحدت جهان اسلام و عادی سازی روابط با رژیم جعلی، تروریست و غاصب صهیونیستی، پایه گذار تفرقه در بین امت اسلامی شده‌اند.

وی همچنین، بیان کرد: عادی سازی روابط با رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی خیانتی آشکار به آرمان مردم مظلوم فلسطین است، چرا که رژیم اشغالگر قدس را به سرکوب بیشتر مردم مظلوم فلسطین و اشغال بیشتر سرزمین فلسطینیان سوق می‌دهد.

کیان با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص راه حل مسئله قدس و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای راه قدس به ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و با درود به روح پرفتوح امام خمینی(ره) که راه عزّت و جهاد را به روی ما گشود، بر ضرورت این گونه نشست‌ها تأکید کرد.

خیانت‌ها به فلسطین، انسجام مسلمانان را قوی‌تر کرد

سجادی، سرپرست سرکنسولگری کشورمان در کراچی از دیگر سخنرنان این مراسم، به ابتکار هوشمندانه امام خمینی(ره) در نامگذاری روز قدس اشاره کرد. وی گفت: روز قدس ابتکار هوشمندانه امام خمینی(ره) برای تداوم بخشی به حمایت از آرمان‌های فلسطین از سوی همه مردم آزادیخواه به خصوص مسلمانان در سراسر جهان است.

وی مطرح کرد: با عنایت خداوند متعال، سال‌های پس از رحلت امام خمینی(ره) روز قدس با هدایت حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای و پیروی ملت شجاع و سربلند ایران با همدلی سایر ملت‌های مسلمان از جمله ملت پاکستان، نمایشی از شکوه اراده و آرمان فلسطین و مانعی در برابر به فراموشی سپردن هدف مقدس آزادی سرزمین‌های فلسطین و قدس شریف است.

قضیه فلسطین و قدس یک مسئله انسانی است

خانم شایسته تبسم، رییس گروه روابط بین‌الملل دانشگاه کراچی در سخنانی، گفت: دولت نامشروع صهیونیستی با کمک و همکاری قدرت‌های غربی بیش از هفتاد سال قبل در منطقه خاورمیانه به وجود آمد و در مدت کوتاهی مغایر با سایر قوانین بین‌المللی شروع به اشغال سرزمین‌های فلسطین کرد.

وی اظهار کرد: سرزمین قدس برای مسلمان جهان اهمیت خاصی را دارد چون این سرزمین نه تنها میهن انبیای الهی بوده است، بلکه قبله اول مسلمانان نیز است.

خانم تبسم تأکید کرد: این سرزمین به دلیل خاستگاه معراج پیامبر اسلام(ص) نیز برای مسلمانان جایگاه مهم عقیدتی دارد، لذا بر مسلمانان لازم است که برای آزادی و استقلال قدس، مسئله فلسطین را در سطح جهانی مطرح کنند.

وی با اذعان اینکه مسئله فسطین تنها یک مسئله قومیتی و مذهبی نیست، گفت: مسئله فسطین به عنوان مسئله مهم انسانی نیز مورد اهمیت قرار گرفته است. دولت پاکستان نمی‌تواند اسرائیل را به هیچ وجه به رسمیت بشناسد که مغایر با منافع مسلمانان است. از سوی دیگر، همانگونه که مسئله فلسطین نیاز به حمایت مسلمانان را دارد مسئله کشمیر نیز حمایت مسلمانان را نیاز دارد.

مبشر میر، رییس باشگاه سردبیران کراچی در سخنانش به وجود گروه‌های تکفیری اشاره کرد و گفت: پس از قضیه داعش از سوریه و عراق بازدید کردم و آثار مقاومت بی نظیر مردم منطقه علیه گروه‌های تکفیری را مشاهده کردم که واقعا ستودنی است. مردم مسلمان این منطقه با فداکاری‌ها و تلاش‌های بی نظیر خود نه تنها از کشورهای خود دفاع کردند بلکه از گسترش فتنه بزرگی در سطح جهانی جلوگیری کردند.

وی تأکید کرد: عادی سازی برخی از کشورهای عرب از جمله ایالت‌های متحد عربی، عربستان سعودی و بحرین نتیجه بحران موجود در خاورمیانه است.

ملت‌های آزادیخواه جهان تن به سازش نخواهند داد

حجت‌الاسلام سید احمد اقبال رضوی، معاون دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین در سخنرانی خود، مطرح کرد: بدون تردید مسئله فلسطین و قدس از مهمترین مسایل کنونی جهان به ویژه تمامی مسلمانان است. این قضیه موجب وحدت و همبستگی مسلمانان نیز است.

صابر ابومریم، دبیرکل بنیاد فلسطین از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی افزود: ما باید بدانیم که مسئله فلسطین در عصر کنونی به حساس ترین مرحله زمانی وارد شده است. در این شرایط لازم است که برای آگاهی نسل جوان در مورد فلسطین تمامی امکانات خود را بکار ببریم. اما در حال حاضر آمریکا با طرح نقشه جدیدی به عنوان معامله قرن دنبال به فراموشی سپردن مسئله فلسطین است.

وی ادامه داد: این از وظایف اساسی ماست که این نقشه ننگین ضد بشریت را آشکار کنیم. ما هرگاه در مورد قضیه فلسطین و استبداد و ستم رژیم صهیونیستی بر مردم فلسطین گفتگو می‌کنیم نمی‌توانیم قدرت‌های دست اندرکار در این قضیه را نادیده بگیریم.

ابومریم اضافه کرد: قضیه فلسطین قبل از ظهور انقلاب اسلامی نزدیک بود که به فراموشی سپرده شود ولی بخاطر اعلام روز جهانی قدس توسط حضرت امام خمینی(ره) دوباره احیا شد. امروز در سراسر جهان در سطح گسترده‌ای که روز قدس برگزار می‌شود نه تنها موجب تقویت مردم فلسطین است بلکه موج بزرگی از حمایت مردم فسطین در جهان را به وجود می‌آورد.

گفتنی است؛ خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی برنامه‌های فرهنگی متنوع دیگری را نیز به مناسبت روز قدس در دست اقدام دارد که متعاقباً اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٤٠ - 1400/02/12    /    شماره : ٧٦٨٦١٥    /    تعداد نمایش : ٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
دیپلماسی فرهنگی مبتنی برشناخت، بسترساز توسعه روابط ایران-ژاپن است
حمایت اتحادیه هنرمندان تونس از مسئله فلسطین
برای ایجاد صلح و آرامش در فلسطین قدمی بردارید
مجله «ایران» کامل ترین منبع موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی است
وبینار « آیه زندگی؛ حقوق بشر دختران و صلح و امنیت پایدار» برگزار می‌شود
واکنش محافل مختلف عمانی به حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین
سومین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
کتاب «روسیه در آیینه فرهنگ» منتشر شد
هفته فلسطین در مدارس تونس برگزار می‌شود
رونق فعالیت‌های قرآنی ویژه ماه رمضان در بستر فضای مجازی
اعلام اسامی برگزیدگان مسابقات قرآن کریم در لاهور
مفتی اوگاندا جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرد
«رفیق خوشبخت ما» پا به کتابفروشی‌های یونان گذاشت
وبینار بین‌المللی «فردوسی در آینه خرد» برگزار می‌شود
افتتاح نمایشگاه «هنر ایران در دوره قاجار» در موزه شرق مسکو
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.