جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > دیدار با رئیس موزه جنگ روسیه


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار با رئیس موزه جنگ روسی

دیدار با رئیس موزه جنگ روسیه

روز جمعه سوم خرداد رایزن فرهنگی سفارت ج ا ایران با رئیس موزه جنگ روسیه دیدار و در خصوص انجام برنامه های مشترک بین نهادهای ایرانی و این موزه گفت و گو کرد.

 

روز جمعه سوم خرداد 1398 آقای قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی سفارت ج ا ایران به اتفاق آقای مهدی قزلی نویسنده و مدیر بنیاد شعر و ادبیات داستانی با آقای الکساندر شکولنیک رئیس موزه جنگ روسیه ، دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار که در محل دفتر رییس موزه صورت گرفت،  پس از تعارفات معمول، آقای الکساندر شکولنیک ابراز علاقه کرد که بین این موزه و نهادهای متناظر فرهنگی ایران، که در حوزه فرهنگ و هنر فعال هستند ارتباط برقرار شود.

 رییس موزه جنگ روسیه با تشریح ظرفیتها و امکانات وسیع این موزه و اعلام آمادگی برای برنامه های مشترک، این موزه را مکانی مناسب برای هر نوع فعالیتی در حوزه کارهای فرهنگی مرتبط با حوزه مأموریت این نهاد توصیف کرد.

 در ادامه آقای سلیمانی با تشریح امکانات و زیرساختهایی که در حوزه فرهنگ و هنر  و ادبیات دفاع مقدس در ایران فراهم آمده، همکاری باغ موزه دفاع مقدس را با موزه جنگ روسیه فعالیتی مفید دانست که می­تواند بستر مناسب را برای همکاری­های طرفینی فراهم کند.  در سالهای گذشته نیز برنامه هایی در این بخش انجام شده است.

بعلاوه جشنواره های مختلفی که در حوزه هنر دفاع مقدس در ایران برگزار می­شود می­تواند بستری مناسب برای همکاری باشد.

رایزن فرهنگی ج ا  ایران سهم فرهنگ و ادبیات دفاع مقدس را در تولیدات فرهنگی ایران، قابل توجه و در حوزه های متنوع و متکثر، دانست که می­توانند دستمایه ای مناسب برای همکاری باشد.

 بخش قابل اعتنایی از تولیدات فرهنگی ایران در این حوزه توسط کسانی صورت می­گیرد که خود متعلق به نسلی هستند که جنگ را به صورت مستقیم درک کرده اند و تجربه های آنها صورت هنری پیدا می­کند که آثاری بسیار با ارزش هستند. این تولیدات بیشتر تجربه های شخصی هستند که با درک هنری درآمیخته اند و تأثیرگذاری زیادی دارند.

وی با اعلام آمادگی برای فراهم کردن شرایط برای امضای تفاهم نامه بین باغ موزه دفاع مقدس و موزه جنگ روسیه، گفت: امضای اسناد همکاری بین نهادهای متناظر دو کشور می­تواند به همکاری­ها, استمرار و عمق بیشتری ببخشد و فعالیت­های  افزونتری را در برنامه های مشترک عرضه کند.

 در برنامه سال جاری نیز ما در پایان ماه سپتامبر و آغاز اکتبر می­توانیم برنامه ای را در حوزه فیلم­های سینمایی و مستند و عکس و کتاب داشته باشیم.

در ادامه آقای قزلی پیشهاد چاپ کتاب در این حوزه را طرح کرد که می­توان بر مبنای برنامه ای مشترک هر یک از طرفین امکان ترجمه و چاپ یک عنوان کتاب را در سال برای یکدیگر فراهم آورند. ضمن اینکه با نشست­های مشترک بین نویسندگان حوزه جنگ دو کشور، امکان تبادل تجربه و نقد و نظر, بین نویسندگان  فراهم می­شود.

آقای الکساندر شکولنیک رییس موزه جنگ روسیه با استقبال از همکاریهای فرهنگی بین الملل در این حوزه اظهار داشت: بخش بین الملل موزه ما از کشورهایی که نهادی چون موزه جنگ در کشور خود دارند دعوت می­کند که در شورایی که به همین منظور ما فراهم کرده ایم عضو شوند. بر همین اساس از رئیس باغ موزه دفاع مقدس ایران دعوت می­کنیم که عضو کمیته بین الملل ما بشوند تا بتوانیم از تجربه و ظرفیتهای موجود بیشتر استفاده کنیم.

ما  در روسیه تنها موزه ای هستیم که سالن­های مجهز سینمایی داریم فیلم­های جنگی و میهن پرستانه می­توانند در این سالن­ها به نمایش درآیند.

 ما از نمایندگان کشورهای مختلف برای همکاریهای مختلف دعوت می­کنیم که مشارکت داشته باشند در همین جا اعلام می­کنیم که ما آماده ایم هفته فیلم و ادبیات و هنر ایران را برگزار کنیم. در صورتی که کشورهای شرکت کننده هزینه های هیئت های خود را بپردازند فضاهای ما تماما در اختیار شماست و برای این روزها می­توانیم مناسبتهای تاریخی را در نظر بگیریم و برنامه های مورد توافق را در همان تاریخی برگزار کنیم که در تقویم فرهنگی شما لحاظ شده است. بعلاوه پیشنهاد می­کنم مجموعه ای از کارها را با هم برگزار کنیم. نمایش فیلم و عکس برگزاری نمایشگاه کتاب و.. می­توانند یک جا و در مناسبتی خاص برگزار شوند.

 همچنین پیشنهاد می­کنم امسال برنامه ای به صورت آزمایشی برگزار کنیم. در سال­های آینده می­توانیم برنامه ای بزرگتر را تدارک ببینیم.

در ادمه رایزن فرهنگی ایران ضمن استقبال از پیشنهادهای رییس موزه جنگ مسکو مجموعه پیشنهادها را مثبت و سازنده خواند و گفت ما تلاش می­کنیم که رئیس باغ موزه دفاع مقدس  ایران در ترکیب کمیته بین الملل موزه جنگ روسیه قرار گیرد.

همکاران ما در ایران هم آماده اند ظرفیت ها و امکانات  فرهنگی را در اختیار شما قرار دهند. تنظیم زمان برنامه ها هم حتما با توجه به تقویم رویدادهای کشور صورت می­گیرد و تدارک و طراحی مجموعه ای از برنامه ها به صورت یک جا هم ایده درستی است و برای این مهم، ما با بخش بین الملل موزه شما مرتبط خواهیم بود و برنامه های آتی را با هم تنظیم می­کنیم

 در برنامه سال جاری در اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر می­توانیم به مناسبت هفته دفاع مقدس در ایران، مجموعه ای از برنامه ها را در اینجا داشته باشیم. برای افق آینده و دراز مدت هم باید بر مبنای اسناد همکاری که تنظیم و امضا خواهد شد، برنامه ریزی دقیق تری صورت گیرد.

 برگزاری کارگاه­های مشترک فیلم سازی و عکاسی و مستند سازی می­تواند اقدامی مثبت در مسیر همکاری­های مشترک باشد.

در ادامه آقای قزلی گفتند, کشور ایران و روسیه دو شهر دارند که در جنگ نماد مقاومت هستند خرمشهر در ایران و ولگا گراد در روسیه. این دو شهر در برنامه های طراحی شده برای آینده جایگاه مناسب دارند. می­توانیم هم هیئت ها را به این شهرها ببریم و هم برنامه های خاص در این جاها داشته باشیم.

 رییس موزه جنگ روسیه در پاسخ گفت: مجموعه پیشنهاد ها بسیار مثبت است امیدوارم بتوانیم همکاری خوبی با هم داشته باشیم. تعدادی از فیلم سازان بزرگ روسیه عضو شورای ما هستند. در خصوص کتاب هم اگر ترجمه ای خوب موجود باشد ما می­توانیم با دستگاه های چاپ و نشر کشور مذاکره و توصیه کنیم که به این کار مساعدت کنند.

 اسناد همکاری ها را ما به صورت پیش نویس ارائه می­دهیم و بعد از نهایی شدن آماده امضا کردن اسناد همکاری هستیم.

ما نمایشگاهی از عکسهای دیجیتالی "کنفرانس تهران" داریم که می­تواند در تهران هم به نمایش درآید.

در پاسخ به پیشنهاد نمایش عکسهای "کنفرانس تهران" آقای سلیمانی گفت: این رویداد از اتفاقات مهم تاریخ معاصر ایران است و برای علاقه­مندان به تاریخ ایران و تحولات دوران جدید، بسیار مهم است. در صورت علاقه مندی، این مجموعه عکس تاریخی می­تواند در یکی از مراکز فرهنگی ایران به نمایش در بیاید.

 

 در پایان مقرر شد برنامه ی پیشنهادی پیگیری شود و برنامه­های مورد توافق در دستور کار قرار گیرد.

 

پس از مذاکره از بخشهای مختلف موزه دیدن شد.

 


١١:٢٤ - 1398/03/30    /    شماره : ٧٣١٨٧٥    /    تعداد نمایش : ٣٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان