چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > گزارش درسگفتار فردوسی


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش درسگفتار فردوسی

گزارش درسگفتار فردوسی

روز جمعه سوم خرداد ماه سال 1398 درسگفتار فردوسی در محل رایزنی فرهنگی سفارت ج ا ایران در فدراسیون روسیه توسط مرکز زبان فارسی برگزار شد.

 در این درسگفتار علمی خانم دکتر نیکی تنکو استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه سخنران علمی بود.

 در ابتدا خانم دکتر ماریا گن مدیر مرکز زبان فارسی ضمن خوشامد گفتن از سابقه برگزاری این گونه درسگفتارها در مرکز زبان فارسی، به تقویم فرهنگی ج ا ایران اشاره کرد. وی گفت: در تقویم فرهنگی ایرانیان روزهایی به برخی از شاعران و نویسندگان ایرانی اختصاص یافته که در این روزها جامعه فرهنگدوستان در ایران و سایر کشورها به حیات فرهنگی و علمی و ادبی این بزرگان می­پردازند.

زبان شاهنامه با وجود گذشت هزار سال از تاریخ سرایش شاهنامه هنوز زبان رایج در ایران و همگان می­توانند با آن براحتی ارتباط برقرار کنند.

 جلسه این بار ما با چند روز تاخیر در بزرگداشت و شناخت شاعر ملی ایران حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار می­شود که سهمی بزرگ در ادبیات فارسی دارد و جهان به چشم احترام به میراث ادبی او نگاه می­کند و برای همه ما شناخته شده است.

 وی ضمن خوشامد گفتن دوباره به مهمان گفت: در آینده این گونه برنامه ها گسترش می یابد تا علاقه مندان به ادبیات و فرهنگ ایران بتوانند بیشتر با این سرزمین باستانی و ادبیات غنی آن آشنا شوند.

سپس آقای قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی سفارت ج ا ایران در فدراسیون روسیه ضمن خوشامد گفتن به مهمانان برگزاری این گونه درسگفتارها را بسیار مفید خواند.

 وی با اشاره به نقش چند گانه حکیم سخن فردوسی، او را یکی از اصلی ترین سخنگویان فرهنگ و ادبیات ایران توصیف کرد، اما این نقش، تنها در ادبیات سرزمین ایران برجسته نیست، بلکه فردوسی در جایگاه بزرگترین حماسه سرایان جهان قرار دارد و شاهنامه فردوسی همانند ایلیاد و ادیسه  و مهابارات و رامایانا و... در زمره برجسته ترین متون حماسی جهان است و فردوسی شاعری جهانی است.

 وی نقش فردوسی را در بیان حماسه ملی ایران بی بدیل خواند و  ریشه های تاریخ اساطیری ایران را با بخشی از ادبیات اساطیری روسیه همانند توصیف کرد. از این رو می­توان فردوسی و اندیشه او را برای روسها هم بسیار با ارزش دانست.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه از کوشش دانشمندان روس در تصحیح و شناخت فردوسی و شاهنامه یاد کرد و گفت سهم دانشوران روسیه در شناخت فردوسی قابل اعتناست و دانشمندان ایرانی به چشم احترام به این مطالعات و تحقیقات می­نگرند.

 سلیمانی با تقدیر از کوششهای مرکز زبان فارسی و علاقه مندان فرهنگ ایران که در درسگفتار حضور داشتند، برپایی این نوع نشست­ها را پلی برای شناخت ملتها از یکدیگر دانست.

 در ادامه دکتر نیکی تنکو استاد مدرسه عالی اقتصاد روسیه به ارائه سخنرانی پرداخت.

ی با بیان بستر تاریخی و اجتماعی شکل گیری شاهنامه در ایران به نهضت هایی اشاره کرد که در قرن سوم و چهارم هجری در سراسر ایران مخصوصا در بخشهای شرقی شکل گرفته بود و فردوسی صدای ادبی و فرهنگی ای بود که نهضت ملی ایران را نمایندگی می­کرد به همین دلیل هم فردوسی و شاهنامه او مورد اقبال بسیار ایرانیان در آن دوره واقع شد.

 سخنران با بیان بسترهای اسطوره ای شاهنامه برخی ویژگیهای اسطوره ای شاهنامه را توضیح داد و همانندی این متن را با اسطوره های هندی یادآور شد که بیانگر ریشه واحد آنهاست.

وی سپس با پرداختن به دوره تاریخی شاهنامه، نقش این کتاب را در استمرار تاریخی ایران تشریح کرد و یادآور شد که در قرن نوزدهم و بیستم هم فردوسی و کتاب او توانستند در چگونگی شکل گیری هویت نوین ایرانی نقش مهمی را به عهده بگیرند.

بخشی از شناسه های فرهنگی ایران جدید، به کمک شاهنامه بیان می­شود. هنوز هم این کتاب در جامعه ایران مورد اقبال است و در تمامی سطوح اعم از کودکان و بزرگسالان با شاهنامه ارتباط برقرار می­کنند و هواخواهان بسیار دارد و بسیاری از ایرانیان شاهنامه را آینه تمام نمای هویت تاریخی و فرهنگی خود تلقی می­کنند و به آن عشق می­ورزند.

در کارگاهی که بعد از این درسگفتار برگزار شد، علاقه مندان با تاریخ هنر تذهیب در ایران و جایگاه آن در هنرهای اسلامی آشنا شدند. مدرس این کارگاه خانم اسفندیار از هنرمندان اعزامی، برای برپایی نمایشگاه هنرهای قرآنی بود.

 

 


١١:٠٨ - 1398/03/05    /    شماره : ٧٣٠٨٢٨    /    تعداد نمایش : ٣٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان