چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > گزارش افتتاح دوره آشنایی با ادبیات انقلاب اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش افتتاح دوره آشنایی با ادبیات انقلاب اسلامی

روز دوشنبه نوزدهم آذر ماه1397 دوره آشنایی با ادبیات انقلاب اسلامی ایران در محل بنیاد ایرانشناسی در ساختمان کتابخانه ادبیات خارجی روسیه با حضور جمع کثیری از علاقه­مندان به ایران و ادبیات فارسی اعم از دانشجویان و استادان زبان فارسی و ایرانشناسی و علاقه­مندان آزاد برگزار شد.

این دوره با مشارکت و همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ج ا ایران، بنیاد مطالعات اسلامی مسکو، رایزنی فرهنگی سفارت ج ا ایران، بنیاد ایرانشناسی و مرکز زبان فارسی برگزار شد. برای برگزاری این دوره با هماهنگی مجموعه دستگاه­ها، اطلاع­رسانی لازم صورت گرفت و قریب به هفتاد تن از علاقه­مندان برای شرکت در دوره اعلام آمادگی کردند که به علت عدم وجود فضای کافی و مشکل شدن اداره دوره، از ده روز قبل متقاضیان جدید پذیرفته نشدند.

 محل برگزاری دوره بنیاد ایرانشناسی انتخاب شد که محلی شناخته شده است و رفت و آمد علاقه مندان به فعالیتهای فرهنگی در ساختمان کتابخانه ادبیات خارجی روسیه بسیار زیاد است.

مهدی سنایی سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه در آغاز این دوره پیشینه آشنایی جامعه روسیه را با ادبیات فارسی توضیح داد. وی گفت تقریبا هر کتابخوان علاقه­مندی در روسیه با میراث ادبی خیام و سعدی و فردوسی و حافظ و مولانا آشناست و این نکته بسیار مثبتی است. وی وجود سردیس فردوسی را در سرسرای ورودی  همین مکانی که دوره در آن برگزار می­شود، نشانه آشنایی مردم این کشور با ادبیات ایران و محبوبیت ادبیات کلاسیک فارسی در روسیه دانست.

سفیر ج.ا. ایران در فدراسیون روسیه در ادامه گفت: جامعه کتابخوان ایران نیز در حد مطلوبی با ادبیات کلاسیک روس آشناست. ترجمه های متعددی که از آثار تولستوی و چخوف و داستایفسکی و... در ایران صورت گرفته و استقبال وسیع فرهیختگان ایرانی از این آثار، نشان دهنده وضعیت مطلوب آشنایی جامعه کتابخوان دو کشور از ادبیات کلاسیک ایران و روسیه است.

 

 اما در حوزه ادبیات معاصر با وضع دیگری مواجه هستیم می­توانیم بگوییم که بندرت آفرینشهای ادبی دو کشور در دوران معاصر، توانسته­اند در دسترس دوستداران قرار گیرد و برگزاری این دوره توسط نهادهای حوزه فرهنگ ایران در روسیه می­تواند کمکی مؤثر در این زمینه باشد تا فرهیختگان دو کشور بتوانند با  دستاوردهای ادبی دو کشور اعم از نظم و نثر آشنا شوند و برپایی کارگاه هایی از این دست برای توسعه روابط فرهنگی بسیار کمک کننده است.

حمید هادوی رئیس بنیاد مطالعات اسلامی در مراسم آغازین این دوره از شکل گیری این ایده سخن گفت که با مباشرت چند دستگاه فرهنگی ج ا ایران، تبدیل به این دوره با ارزش شده است.

هادوی سپس از تجربه بنیاد ابن سینا و انتشارات صدرا در مسیر شناساندن ایران معاصر و به تبع آن ادبیات داستانی ایران به خوانندگان روس سخن گفت. وی یادآور شد که این منشورات می­تواند نمایانگر بخشی از کوششهای فراوان نویسندگان ایرانی در چهل ساله گذشته باشد. وی از پروژه های پژوهشی و عمومی بنیاد به منظور تحقق بخشیدن به این مهم یاد کرد.

قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه در سخنان خود، ادبیات را آیینه تمام نمایی از جامعه توصیف کرد که هر ملتی بوسیله ادبیات، فراز و فرودهای حیات اجتماعی و فرهنگی خود را عرضه می­کند. این موضوع برای جامعه روسیه موضوعی کاملا آشناست زیرا در دو قرن گذشته مهمترین زبان تخاطب این ملت با جامعه جهانی، زبان ادبیات بوده است آن هم در شکل ادبیات داستانی آن.

ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. ایرانیان نیز در دوران معاصر کوشیده اند روایتی هنرمندانه از زندگی خود را در قالب ادبیات داستانی و شعر و نمایشنامه و... عرضه کنند.

در این دوره، چهل سال زندگی پس از انقلاب اسلامی ایران را از دیدگاه نویسندگان و شاعران ایران که گزارشگران تیز بین و دقیقی هستند، مرور می­کنیم و این خود نوع تازه ای از نگاه به ایران معاصر است که لازم است علاقه مندان توسعه روابط فرهنگی دو کشور به آن توجه داشته باشند.

رایزن فرهنگی ج ا ایران از مشارکت علاقه مندان در این دوره تشکر کرد و از مساعی مشترک دستگاه های ج ا ایران برای برگزاری این دوره به عنوان تجربه ای موفق یاد کرد.

محمد رضا موحدی استاد اعزامی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که مسئولیت تدریس در این دوره را به عهده دارد، ضمن بیان مسرت خود از حضور در این جمع، طرح کلی خود را در باب این دوره توضیح داد که خواهد کوشید گزارشی از ادبیات معاصر ایران اعم از شعر و نثر و داستان و نمایشنامه عرضه کند تا مخاطبان بتوانند با این دوره آشنایی پیدا کنند.

وی آغاز شکل گیری ادبیات جدید ایران را در مواجهه ایران و روسیه و اروپا دانست و توضیح داد که چگونه شکستهای ایران در این رویارویی موجب شد تحولی در جهان روشنفکری و نویسندگی حادث شود و نویسندگان بکوشند  با خلق آثاری تازه ریشه­های مشکلات را واکاوی کنند.

 وی ریشه های ادبیات انقلاب را به جنبش­های جدید عالم اسلام پیوند زد و بازتاب کوششهای اصلاح­گرانی چون سید جمال و اقبال را در ادبیات فارسی نشان داد که نهایتا تبدیل به نوعی از ادبیات انقلابی شد که از دهه پنجاه شمسی به بعد در شکلهای مختلف امکان تجلی پیدا کرد.

 در این دوره طی شش کارگاه شرکت­کنندگان با مروری بر ادبیات معاصر ایران، در بخشهای ادبیات داستانی  و شعر و ادبیات مقاومت با ادبیات پس از انقلاب اسلامی آشنا می­شوند.

 

 

 


١٦:٥٢ - 1397/09/24    /    شماره : ٧١٩٩١٩    /    تعداد نمایش : ٣٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان