جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از انستیتو شرق شناسی و نسخ خطی سنت پترزبورگ


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از انستیتو شرق شناسی و نسخ خطی سنت پترزبورگ

 

دکترسید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر از انستیتو شرق شناسی سنت پترزبورگ بازدید کرد و در جمع ایران شناسان روس به ایراد سخن پرداخت.

در این نشست دکتر صالحی با بیان اهمیت  شناخت ادبیات و هنر معاصر ایران بر تلاش در این جهت تاکید کرد و دلیل آن را جریان پرشتابی دانست که درفرهنگ و هنر معاصر ایران پدیدار شده  و معرفی آن به ملت های منطقه از جمله روسیه به شناخت بهتر ملت ها از یکدیگر منجر خواهد شد.

وی در همین زمینه پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم فرهنگی با روسیه را مطرح کرد و گفت: با ایجاد این کنسرسیوم می توان به گسترش بیشتر و جدی تر روابط فرهنگی ایران با مراکز مطالعاتی روسیه از جمله انستیتوها و بنیاد های ایران شناسی و ایران شناسان در روسیه پرداخت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به افزایش چشمگیر نشر و کتابخوانی در کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بیان داشت: در جمهوری اسلامی ایران سالانه  حدود 15 هزار عنوان کتاب در حوزه ادبیات منتشر می شود که البته سهم زنان در دهه های اخیر در تولید داستان و شعر به شدت افزایش پیدا کرده است. بر اساس آمار موجود، یک دهه پیش از انقلاب و در طول 10 سال، ایران 25 داستان نویس زن و 130 داستان نویس مرد داشت در حالیکه تنها در سال گذشته 1600 داستان نویس زن و 1700 داستان نویس مرد در حوزه نشر داشته ایم.


دکتر سیدعباس صالحی به بیان آمار دیگری در زمینه های هنری پرداخت و گفت: در  ایران در زمینه سینما و فیلم رشد بسیار قابل توجهی داشتیم از جمله اینکه در دهه اخیر حدود 4500 فیلم اعم از فیلم های بلند، فیلم های کوتاه و فیلم های مستند و همچنین انیمیشن توسط هنرمندان و سینماگران ایرانی ساخته شده است. در همین راستا حضور فعال فیلم های ایرانی در جشنواره های بین المللی کشورهای مختلف در سال های اخیر چشمگیر بوده است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رشد پرشتاب در دیگر حوزه های هنری کشورمان اشاره کرد و گفت: در حوزه تأتر نیز در ایران اقدامات ارزنده ای صورت گرفته و تنها در سال گذشته حدود 7000 تولید و اجرای نمایش در سراسرکشور ایران داشتیم

 

سیدعباس صالحی در ادامه با اشاره به توجه ویژه مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی به گسترش روابط فرهنگی با روسیه بویژه با مراکز ایران شناسی روسیه، نقش مؤثر دکتر مهدی سنایی سفیر ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه در توسعه روابط دانشگاه های معتبر ایران با مراکز ایران شناسی در روسیه را یادآور شد و از وی به عنوان سفیر اهل علم و فرهنگ ایران در روسیه نام برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دویستمین سالگرد تاسیس انستیتو شرق شناسی سن پترزبورگ را تبریک گفت و بیان  داشت: ایران کشوری است که دارای فرهنگ و تمدن چند هزار ساله بوده که برجسته ترین ویژگی آن، ترکیب عقلانیت و معنویت در ادبیات، هنر، آداب و رسوم ایرانی است.

دکتر صالحی با بیان اینکه مراکز ایران شناسی روسیه کمک های شایانی به شناساندن روح و نمادهای ایرانی در فضای معاصر داشته اند، افزود: بیش از 500 ایران شناس روس در 200سال گذشته از زاویه های مختلف ایران را به مردم روسیه و جهان معرفی کرده و نقش ویژه ای در شناخت ایران داشتند. هزاران نسخه خطی فارسی موجود در روسیه، گنجینه ای از ادبیات، فرهنگ و زبان ایران به حساب می آید ضمن اینکه تلاش ها برای گسترش زبان فارسی در روسیه قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه بیش از 130 لهجه و زبان ایرانی وجود دارد که فضای گسترده ای را برای پویش زبان فارسی در ایران ایجاد کرده است، گفت: ایران شناسان روس کمک های خوبی در این زمینه کرده اند و برخی دیگر از آنان در معرفی بزرگان ادبیات و هنر ایران زمین به مردم روسیه و منطقه نقش بسزایی داشته اند.

به گفته صالحی، نسخ خطی فارسی موجود در روسیه یکی از این منابع است که ضمن بوجود آوردن زمینه های مختلف همکاری، می تواند کمک شایانی به محققان ایرانی کند و ما امیدواریم با گسترش همکاری ها در این بخش، زمینه بهتر و بیشتر دیده شدن این آثار را فراهم کنیم.

 

سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه

دکتر مهدی سنایی سفیر ج ا ایران در فدراسیون روسیه در این مراسم در ابتدای سخنان خود که به زبان روسی بیان شد، گفت: امیدوارم که همیشه شاهد برنامه های پرمحتوا در این انستیتو با شرکت ایران شناسان با همکاری شرکای آنها از ایران باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر برنامه های جالب زیادی در سن پترزبورگ برگزار شد و بدون شک در سال 2018 مهم ترین رویداد در سن پترزبورگ برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال بود که تماشاگران ایرانی زیادی به این شهر آمدند و گردشگران ایرانی از آن بازدید کردند.


سنایی خاطرنشان کرد: به طور همزمان با آن شاهد برگزاری برنامه ارکستر سمفونیک تهران در سنت پترزبورگ بودیم که برنامه موسیقی جدی و جالبی بود.

به گفته سنایی، با بررسی تاریخ سن پترزبورگ و روابط این شهر بزرگ روسیه با ایران می توان انتظارات بیشتری از آن داشت.

وی ادامه داد: در سال جاری هفته فرهنگی ایران در مسکو و باشقیرستان برگزار شد و در سنت پترزبورگ هم برنامه هایی اجرا شد.

سفیر ایران گفت: بسیار امیدوارم که ایران و روسیه دو نماینده بزرگ فرهنگ و تمدن جهانی بتوانند همکاری بیشتری داشته باشند و برنامه های بیشتری اجرا کنند.

سنایی همچنین با اشاره به سفر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سن پترزبورگ ابراز امیدواری کرد که این سفر به همکاری های فرهنگی دو کشور تحرک و سرعت بیشتری ببخشد و به اجرای طرح های فرهنگی کمک کند.

سفیر ایران در روسیه با اشاره به دیدار صالحی با ولادیمیر مدینسکی وزیر فرهنگ روسیه اظهار داشت: دو طرف همکاری های فرهنگی ایران و روسیه را بررسی کردند و در جریان این دیدار قرارداد همکاری و برنامه فرهنگی نیز امضا شد.

سنایی همچنین به فعالیت کمیته فرهنگی در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود این که کمیسون مشترک دولتی ایران و روسیه در عرصه اقتصادی است در چارچوب آن کمیته فرهنگی ایجاد و آغاز بکار کرد که دستاورد مهمی است، این هم به توسعه روابط فرهنگی کمک می کند

سنایی سپس از خانم ایرینا پوپووا رئیس انستیتو نسخ خطی سن پترزبورگ برای ابتکارات، حمایت ها و پشتیبانی های وی از همکاری های فرهنگی قدردانی و ابراز خرسندی کرد.

وی افزود: طرف ایرانی به همکاریها در این عرصه ادامه می دهد و سفارت ایران در مسکو از این تعامل حمایت می کند و حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حاکی از این (عزم) است.

سنایی در ادامه خطاب به ایران شناسان روس گفت: قهرمان سلیمانی رایزن جدید فرهنگی ایران در روسیه شخص روشنفکر و فرهنگ دوستی است و فرصت برای آشنایی با وی را دارید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شرایط برای همکاری وجود دارد و نکته مهم تر فرهنگ غنی سنت پترزبورگ و فعالیت ایران شناسان و شرق شناسان است که فرصت بیشتری برای تعامل بوجود می آورد.

 

در پایان مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت همراه از نمایشگاه اختصاصی در این انستیتو بازدید بعمل آوردند.

 

 


١٤:١٠ - 1397/08/29    /    شماره : ٧١٨١٧٤    /    تعداد نمایش : ٢٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان