جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سنت پترزبورگ «نشست تخصصی حفظ آثار باستانی»


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سنت پترزبورگ «نشست تخصصی حفظ آثار باستانی»

 

جمعه 25 آبان ماه در دومین روز از هفتمین  همایش بین المللی  فرهنگی سنت پترزبورگ دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در «نشست تخصصی حفظ آثار باستانی» این همایش، به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن سخنرانی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

دوستان عزیز، دانشوران، دولتمردان، اصحاب فرهنگ و هنر، دست اندرکاران حوزه میراث فرهنگی

 آقای رییس

 مهمانان ارجمند

 سلام من را بپذیرید.

از  وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه سپاسگزارم که فرصتی فراهم کردند تا در این مجلس درباره یکی از ارجمندترین و پایدارترین مظاهر فرهنگ بشری با یکدیگر سخن بگوییم.

خوشبختانه این همایش در شهری برگزار می شود که نمادی برجسته از میراث فرهنگی است و بیان کننده جایگاه روسیه در  این قلمرو  است. سنت پترزبورگ در چشم همه کسانی که از دریچه فرهنگ به روسیه می نگرند آیینه ای است که کوشش های متمادی یک ملت بزرگ را برای خلق، ابداع و ارزش آفرینی نمایندگی می کند. از همین رو مایلم تبریک فرهنگ دوستان ایران را به سازمان دهندگان مجموعه این برنامه ها تقدیم کنم.

کشورهایی که میراث فرهنگی قابل اعتنایی دارند، با واقعیت های مشترکی در حوزه توسعه مواجهند. این دارایی های فرهنگی هم بستر ساز نوع خاصی از توسعه است  و هم ضرورتهایی وجود دارد که قبل از هر اقدام و برنامه ریزی باید به این ضرورت ها توجه کرد. حفظ بافت و اصالت ها و ارزش های فرهنگی الگوهای ویژه ای در برنامه ریزی را طلب می کند که باید به آنها توجه داشته باشیم.

ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. به دلیل سابقه تمدنی بسیار کهن تقریبا تمامی شهرهای بزرگ و متوسط ایران در ردیف شهرهایی قرار دارند که راوی بخش بزرگی از تاریخ و فرهنگ و هویت ایرانی و در عین حال بستری برای توسعه هستند.

هم اکنون ۲۳ اثر ایران، در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و نیز ۱۱۳ اثر کنوانسیون میراث ناملموس، ثبت گردیده است که یکی از آثار، جشن نوروز است که با مشارکت دوازده کشور منطقه صورت گرفته است.

 تجلی روح فرهنگی ایران زمین را در این میراث بازمانده به روشنی می توان دید. ایران چهارراه فرهنگ های جهان و نقطه پیوند شرق و غرب است. این ویژگی در روسیه نیز  وجود دارد.

به روشنی می توان تنوعات قومی و فرهنگی و سلایق منطقه ای را در مجموعه مواریث فرهنگی ایران به وضوح دید.

همین تنوعات و در عین حال ترکیبات و درهم آمیختگی هاست که رنگین کمان هویت ترکیبی ایران را می سازد. هر گرایشی می تواند در این مجموعه ترکیبی منتظم نقشی از هویت منطقه ای و قومی خود را بازیابد و در عین حال در پیوستگی و هویت ملی خود را تعریف کند که در این ترکبب هزار نقش و رنگارنگ و دارای وحدت بخشی هم به او تعلق دارد و هم می تواند به این اعتبار هویت ملی خود را تعریف کند.

به همین دلیل، هویت شهری با موضوع مواریث فرهنگی گره خورده است، این شهرها از یک سو با مسائل و مشکلات بافت های کهن مواجهند و از سوی دیگر بایستی هویت ملی - قومی خود را از آسیب نگاه دارند

همچنین ایران کشوری حادثه خیز است از همین رو آثار تاریخی نیز همواره نیازمند مراقبت های جدی هستند. در زلزله بم، ارگ بم بزرگترین بنای خشتی و گلی جهان آسیب جدی دید که خوشبختانه مرمت و بازسازی به صورت شایسته ای انجام شده است. سازه های آبی شوشتر نیز که در فهرست یونسکو قرار دارد و در سال های جنگ تحمیلی آسیب دید، مرمت شد.

ایران اکنون دارای توانمندی های جدی در بازسازی آثار تاریخی است به گونه ای که کارشناسان ایرانی در بازسازی آثار تاریخی عراق، افغانستان و سوریه حضور جدی دارند. تبادل تجارب کارشناسی در زمینه مرمت، حفاظت و احیای مواریث فرهنگی فرصت های جدی در مبادلات ایران، روسیه و دیگر کشورهایی که میراث فرهنگی قابل توجه دارند، ایجاد می کنند.

میراث فرهنگی مشترک ایران، روسیه و کشورهای منطقه، فرصت دیگری برای همکاری های این کشورهاست. همکاری در شناسایی و تهیه شناسنامه این میراث مشترک و تولید بانک اطلاعات این میراث تمدنی و نیز مرمت آثار مشترک، چشم انداز فعال تری را در ارتباط ملت های منطقه پدید می آورد

همچنین آثار تمدن فارسی در کشور روسیه و کشورهای دیگر منطقه بسیار گسترده است، هم در آثار تاریخی و هم در اموال منقول ایران می تواند در تهیه بانک های اطلاعاتی، مرمت آثار و موضوعات مشابه همکاری های وسیع تری داشته باشد.

خوشبختانه اینگونه همکاری ها میان ایران و کشورهای جهان و منطقه وجود داشته و دارد و با تکیه بر این تجارب، می توان افق های تازه ای را برای روابط فرهنگی و تمدنی باز گشود و میراث ملموس و ناملموس را در خدمت صلح و جهان عاری از خشونت قرار داد.

 


١٣:٤٧ - 1397/08/29    /    شماره : ٧١٨١٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان