چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > مجارها به دنبال ریشه های تاریخی خود در ایران هستند


  چاپ        ارسال به دوست

مجارها به دنبال ریشه های تاریخی خود در ایران هستند

سن پترزبورگ - معاون اول وزیر فرهنگ مجارستان در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در سن پترزبورگ اعلام کرد: ما بر این باوریم که نیاکان ما نه فقط از روسیه بلکه از ایران به مجارستان امروز آمده اند و ریشه های ایرانی داریم.

 روز شنبه ، خانم «اورشایا پاچای تماشیچ» در حاشیه همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ در دیدار با سید عباس صالحی با بیان این مطلب افزود: وزیر فرهنگ مجارستان می خواهد موسسه ای را برای مطالعه ریشه های ملت مجار ایجاد کند. 
تاماشیچ گفت: وزیر فرهنگ مجارستان پیشنهاد کرده است که در موافقتنامه همکاریهای فرهنگی ایران و مجارستان، بندی را درباره تحقیقات پیرامون باستان شناسی و تاریخ نیاکانمان و پژوهش هایی که با شما در این عرصه می توانیم انجام دهیم، قید و اضافه شود. 
تاماشیچ در ادامه این گفت وگو از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد که در این راه به مجارها کمک کند. 
وی افزود: روابط ایران و مجارستان در سطح خوبی قرار دارد و دو کشور در عرصه های مختلف با یکدیگر همکاری می کنند. 
تاماشیچ گفت: هدف ما فقط توسعه روابط بین دولت های دو کشور نیست بلکه همکاری های مردم دو کشور نیز باید افزایش یابد و بیش از پیش با هم آشنا شوند. 
وی همچنین خاطرنشان کرد که سفیر ایران در بوداپست شخص فعالی است و برای توسعه روابط دو کشور تلاش می کند. 
این مقام مجارستانی افزود: وزیر فرهنگ مجارستان به ایران علاقه بسیار زیاد دارد و تاریخ این کشور را مطالعه می کند و این مساله زمینه خوبی برای همکاری مقام های فرهنگی دو کشور بوجود می آورد.

** از تحقیقات درباره ریشه مجارها حمایت می کنیم 
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز در این دیدار اعلام کرد که از طرح تحقیقات درباره منشاء و ریشه های ایرانی ملت مجارستان استقبال می کنیم و تهران آماده همکاری در این زمینه با بوداپست است. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه روابط ایران و مجارستان همواره خوب بوده است، اظهار کرد: سفر نخست وزیر مجارستان به تهران در چند سال گذشته نقطه عطفی در روابط اقتصادی و سیاسی تهران و بوداپست بود. 
وی همچنین گفت: سفر مقام های دولتی و سازمانی دو کشور در چند سال اخیر زمینه های جدیدی را برای ارتباط دو کشور بوجود آورده است. 
صالحی با بیان اینکه روابط فرهنگی خوبی با مجارستان داریم، اظهار داشت: شمار زیادی دانشجوی ایرانی در مجارستان مشغول تحصیل هستند و سه شهر ایرانی با مجارستان توافق خواهر خواندگی دارند ضمن اینکه نسخ خطی زیادی به زبان فارسی در این کشور وجود دارد. 
وی همچنین خاطرنشان کرد: رفت و آمد و حضور هنرمندان دو کشور ادامه دارد و هفته های فرهنگی و اتفاقات مهمی در سالهای اخیر میان دو کشور در حوزه فرهنگی برگزار شده است و سفرای ایران و مجارستان در کشورهای یکدیگر نقش برجسته ای در گسترش روابط دارند. 
در ادامه این دیدار دو کارشناس مجار درباره منشاء ایرانی ملت مجارستان توضیحاتی ارایه کردند.
گفتنی است، هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ از روز پنجشنبه به مدت سه روز و با حضور وزرای فرهنگ بسیاری از کشورهای جهان، مقام های ارشد سیاسی، نمایندگان سازمان های بین المللی در حوزه فرهنگ، فعالان و اساتید سرشناس از سرتاسر جهان در پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان دیروز جمعه در نشست تخصصی حفظ آثار باستانی که در قالب دومین روز همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ برگزار شد، سخنرانی کرد ضمن اینکه بازدیدی هم از موسسه شرق شناسی نسخ خطی داشت.
در این سفر، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی می کرد. 


١٧:٣٠ - 1397/08/27    /    شماره : ٧١٨٠٢٨    /    تعداد نمایش : ٢٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان