شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > بررسی تحولات نوین ایران شناسی در فدراسیون روسیه


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی تحولات نوین ایران شناسی در فدراسیون روسیه

نشست "بررسی تحولات نوین ایران شناسی در فدراسیون روسیه"  با هدف مروری بر وضعیت ایران شناسی در سالهای اخیر و چشم انداز آینده ایرانشناسی در روسیه ، در بعد از ظهر روز  چهار شنبه 16 اسفند ماه در انستیتو شرق شناسی مسکو برگزار شد.

در این نشست که جمعی از ایرانشناسان و اساتید زبان فارسی در دانشگاه های مختلف مسکو حضور داشتند ، دکتر رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان ضمن اشاره به قدمت ایران شناسی در روسیه و مطالعات و آثار مختلف در این حوزه ضرورت ایرانشناسی در دوره جدید روابط ایران و روسیه مورد تاکید قرار داد.  

ایشان در ادامه برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور بستر سازی و ایجاد ساختارهای ماندگار از جمله ایجاد کمیته مشترک فرهنگی ایران و روسیه را که در هفته جاری در چارچوب کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور برگزار شد ،تشریح نمود.

ابوالحسن خلج منفرد مدير كل توسعه روابط فرهنگي اروپا و آمريكا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که برای حضور در نشست کمیته مشترک فرهنگی به روسیه سفر نموده ،در دیدار با ایران شناسان شکوفایی عدالت خواهی و اعتدال را همراه با خردگرایی از ویژگی های مشترک ایران امروز با روسیه برشمرد.

ایشان در ادامه افزود:  شکل گیری دو کشور به عنوان شرکای استراتژیک در برابر با افراطی گرایی به نفع صلح و ثبات در منطقه خواهد بود و همکاری همه جانبه می تواند موجب تحول ایرانشناسی در روسیه  باشد . 

پروفسور ویتالی ناومکین عضو آکادمی علوم روسیه و رئیس انستیتو شرق شناسی ضمن خیر مقدم به سابقه دیرینه ایرانشناسی در روسیه و به دویست سالگی مطالعات  ایران شناسی روسیه در سال 2018 اشاره نمود.

ایشان در ادامه همکاریهای مختلف انستیتو شرق شناسی با رایزنی فرهنگی و بنیاد ایرانشناسی - مسکو در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی از جمله برگزاری دو دوره کتاب سال ایران در منطقه روس زبان یادآور شد.

دکتر مامیدوا رئیس بخش ایران انستیتو شرق شناسی روسیه به مطالعات و فعالیت های این بخش از زمان تاسیس از سال 1997 میلادی تا کنون و همکاریهای مختلف با رایزنی فرهنگی در دو دهه اخیر به تفکیک هر سال گزارش تفصیلی را ارائه نمود.

از دیگر سخنرانان این مراسم دکتر علی اکبراف معاون انستیتو شرق شناسی روسیه ، الیا زائیدسف رئیس مرکز مطالعات علوم اجتماعی ، ولادمیر ایوانوف رئیس کرسی زبان فارسی در دانشگاه دولتی مسکو ، الکساندر پالی شوک ایرانشناس و استاد زبان فارسی در دانشگاه زبان شناسی مسکو ، نیکیتا فیلین رئیس انجمن ایران شناسان جوان ، یوگنیا نیکی تنکو مترجم و استاد زبان فارسی در دانشگاه علوم انسانی روسیه به تشریح وضعیت ایرانشناسی در روسیه و شرایط آن در موضوعات مختلف پرداختند.

 گفتنی است ایران شناسی در روسیه همیشه علم جامعی بشمار می رفته و از زمان شکل گیری ایرانشناسی دویست سال مطالعات رسمی و آکادمیک به عنوان یک رشته علمی، دانشمندان بسیاری آثار خود را در رشته زبان ، ادبیات و تاریخ فرهنگ ایران بجای گذاشته اند. 


١٩:١٧ - 1396/12/19    /    شماره : ٧٠٠٧٥١    /    تعداد نمایش : ٢٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان