شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
русский

صفحه اصلی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي (25%)

202

خوب (27%)

219

متوسط (11%)

91

ضعيف (36%)

292


تعداد کل اراء :(804)
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > دومین جایزه کتاب ایران در حوزه روس زبان


  چاپ        ارسال به دوست

دومین جایزه کتاب ایران در حوزه روس زبان

 

دومین جایزه کتاب ایران در حوزه روس زبان با هدف شناسایی و معرفی آثار علمی ارزشمند در رشته مطالعات ایران شناسی در سال های 2016-2017 میلادی ، در بعد از ظهر روز  چهار شنبه 25 بهمن ماه در انستیتو شرق شناسی مسکو برگزار شد.

این جایزه شامل سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح در منطقه روس زبان و در رشته مطالعات ایران شناسی شامل : زبان و زبان شناسی ایرانی، مردم شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری ایرانی، تاریخ و تمدن ایران باستان، ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی، مطالعات ایران امروز می باشد و یک گروه از برجسته ترین ایران شناسان روسیه تحت سرپرستی پروفسور میخاییل ناومکین عضو آکادمی علوم روسیه و رئیس انستیتو شرق شناسی ارزیابی و داوری آثار واصله به دبیرخانه را به عهده داشتند.

در مراسمی که در بعد از ظهر امروز با حضور  شخصیت های  علمی و فرهنگی ایران و روسیه همزمان با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار گردید از آثار برتر و نفرات برگزیده تقدیر و تشکر به عمل آمد.

دکتر سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در این مراسم به توسعه روابط همه جانبه ایران و روسیه اشاره نمود و توسعه روابط فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

ایشان در ادامه برگزاری  دومین جایزه کتاب ایران در حوزه روس زبان را به عنوان یکی از برنامه های بنیادین جهت معرفی بهترین آثار در حوزه ایران برشمرد و تداوم این فعالیت در سال های آتی می تواند نویسندگان و آثار بیشتری را در این برنامه مشارکت دهد.

از دیگر سخنرانان این مراسم پروفسور  ویتالی ناومکین عضو آکادمی علوم روسیه و رئیس انستیتو شرق شناسی و دکتر علی اکبراف معاون انستیتو شرق شناسی روسیه به عنوان  دبیر برگزاری جایزه کتاب بودند.

جوایز به برگزیدگان اول تا سوم به شرح ذیل اهداء گردید:

مقام اول شریف شکوروف. کتاب  خراسان- قلمرو هنر

کتاب حاضر به مقدمات شکل گیری فرهنگ خراسان بزرگ (آسیای میانه، افغانستان، بخش شرقی ایران) و بالاخص ایران از قرن نهم تا قرن پانزدهم میلادی اختصاص دارد.

 مقام دوم آ.آ. خیسماتولین. کتاب تصنیف های امام غزالی

کتاب حاضر شامل تقریبا تمام تصانیف فارسی پند آموز و مشهور  امام الغزالی است که در پایان عمر تألیف نموده و یا پس از مرگ به وی نسبت داده اند.

مقام سوم آ.ب. جمعه یف کتاب نجم الدین کوکبی بخاری: شاعر، موسیقی دان و دانشمند قرن 16-15 میلادی. زندگی و هنر

کتاب حاضر به مطالعه و پژوهش زندگی و آثار مولانا نجم الدین کوکبی بخاری (1470-33/1532) شاعر مشهور فارسی-تاجیکی ، منجم، موسیقی دان و پیرو طریقۀ نقشبندیه اختصاص دارد. در این کتاب به بازسازی مسائل پیچیده بیوگرافی کوکبی و تبیین آموزه های وی در پرتو دو مدرسۀ موسیقی هرات و بخارا توجه خاصی مبذول شده است (نیمه دوم قرن پانزدهم لغایت قرن شانزدهم)

در بخش تقدیر از آثار ، به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از کتاب ایران: از خمینی تا خامنه ای اثر ایرانشناس شهیر  د.آ. ژوکوف از طرف سفیر جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر به عمل آمد .

نویسنده کتاب سالهای زیادی را به بررسی و مطالعه و پژوهش ایران و روابط ایران و روسیه اختصاص داده است، کتاب های  وی با نامهای  " آسمان بر فراز ایران روشن است" و "از خمینی تا خامنه ای. خاطرات و تفکرات" حاصل مطالعات و پژوهش در حوزه ایران امروز است.

کتاب قلندر نامه تالیف: ابوبکر قلندر رومی، مترجم: ای.ر. گیبادولین از آثار شایسته تقدیر بود که از سوی دبیرخانه جایزه کتاب منتخب گردید.

کتاب حاضر یکی از آثار نادر ادبیات فارسی است که در قرن چهاردهم توسط ابوبکر قلندر رومی صوفی قرون وسطایی در شهر کریمه نگاشته شده است،"قلندرنامه" در واقع یک  مثنوی عرفانی-اخلاقی است و شامل توضیحاتی پیرامون مسائل متفاوتی از آموزه های صوفی است. کتاب مزبور با مشارکت رایزنی فرهنگی و اداره مفتیان روسیه چاپ و منتشر گردید.

کتاب "رساله درباره خوش نویسان و نقاشان "مؤلف: قاضی احمد قمی، مترجم و ویراستار: اُ.ف. آکیموشکین

از دیگر آثار منتخب تقدیر در این مراسم بود .

کتاب مزبور متن علمی - انتقادی "رساله درباره خوش نویسان و نقاشان" قاضی احمد بن حسین الحسینی قمی است که بر اساس سه نسخۀ خطی موجود برای چاپ  آماده گردیده است. متن انتقادی همراه با ترجمه به زبان روسی می باشد.

گفتنی است رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه با  همکاری  بنیاد بین المللی ایران شناسی مسکو ، انستیتو اطلاعات علوم اجتماعی آکادمی علوم فدراسیون روسیه، انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم فدراسیون روسیه جایزه منطقه ای کتاب ایران در حوزه روس زبان را برگزار کردند.

نمایشگاه کتاب های واصله به دبیرخانه جایزه کتاب ایران از دیگر بخش هایی بود که با بیش از 50 اثر در حاشیه مراسم در معرض نمایش برای علاقمندان گذاشته شد. 

 


١٢:١٩ - 1396/11/26    /    شماره : ٦٩٨٩٧٤    /    تعداد نمایش : ٥٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

 

عنوان