جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧
فارسي|Русский

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > دیدار و گفتگو با ریاست انستیتو ترجمه روسیه


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار و گفتگو با ریاست انستیتو ترجمه روسیه

 رسول اسماعیل زاده رئیس مرکز ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز سه شنبه 21 شهریور ماه با یوگنی رزنیچنکو رئیس انستیتو ترجمه روسیه دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این دیدار که با حضور مهدی سعادت نژاد وابسته فرهنگی ایران انجام شد، اسماعیل زاده به معرفی مرکز ترجمه و نشر سازمان ، به ترجمه و نشر آثار منتخب فارسی به زبان های مختلف اشاره نمود.

ایشان در ادامه ضمن تشریح طرح تاپ با بیش از 500 عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی از حمایت 30 تا 100 درصدی از مترجمین و ناشرین اشاره نمود.

یوگنی رزنیچنکو رئیس انستیتو ترجمه روسیه ضمن خیر مقدم به میهمانان ایرانی به معرفی انستیتو ترجمه  به عنوان یک موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی در روسیه که از سال 2011 تاسیس و برنامه پژوهانه خود را از سال 2012 آغازنموده به گزارشی  در خصوص سالجاری پرداخت که با تقاضای 350مورد ترجمه به دلیل محدودیت های بودجه  توانسته اند فقط با  درخواست 120مورد موافقت نمایند.

ایشان در ادامه به ترجمه آثار روسی به 36 زبان و تقاضا از 50 کشور اشاره و به یکی از طرح های انستیتو به نام کتابخانه یکصد جلدی که منتخب آثار ادبی روس که در 3 بخش از تزار تا کمونیستی   ، از کمونسیت تا فروپاشی و دوره کنونی به زبان های مختلف را تشریح نمود.

ازدیگر برنامه های انستیتو ترجمه ،کنگره مترجمین زبان روسی است که در اوایل ماه سپتامبر هر دو سال یکبار برگزار می شود، رئیس انستیتو ترجمه از مرکز ترجمه سازمان برای معرفی مترجمین زبان روسی به فارسی در دوره بعدی آن  که در سال 2018 با حضور مترجمین از کشورهای مختلف در مسکو برگزار خواهد شد دعوت به عمل آورد.   

 

گفتنی است از توافقات این دیدار برقراری تفاهم نامه همکاری انستیتو ترجمه روسیه با مرکز ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در موضوعات مختلف از جمله ترجمه آثار به دو زبان ، برگزاری دوره های تخصصی ترجمه و نشست های تخصصی که با پیگیری رایزنی فرهنگی کشورمان به زودی محقق خواهد شد. 


١٢:٣٥ - 1396/06/23    /    شماره : ٦٨٥٩٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان