جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧
فارسي|Русский

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > نشست علمی و کاربردی وضعیت ترجمه و نشر کتاب از زبان فارسی به روسی


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی و کاربردی وضعیت ترجمه و نشر کتاب از زبان فارسی به روسی

نشست علمی و کاربردی وضعیت ترجمه و نشر کتاب از زبان فارسی به روسی با حضور ناشرین و مترجمین در روز پنجشنبه 16 شهریور ماه  در سالن کنفرانس دانشگاه زبان شناسی مسکو برگزار گردید.

دکتر رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان در ابتدای این نشست به توسعه روابط همه جانبه ایران و روسیه در سال های اخیر و استقبال مخاطبان روس زبان از آثار ترجمه فارسی  به روسی اشاره نمود.

ایشان در ادامه به تقویت مترجمین و توسعه این حوزه با توانایی و سوابق دانشگاه زبان شناسی مسکو و همکاری رایزنی فرهنگی با این دانشگاه اعلام آمادگی و همکاری نمود.  

رسول اسماعیل زاده رئیس مرکز ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دیگر سخنرانان این نشست ترجمه را علمی دانست که بال دیگر آن فن است و مترجم می بایست مجهز به دو ابزار علم و فن باشد .

ایشان در ادامه سخنان خود به ترجمه به عنوان ابزار دیپلماسی و مترجم را همراه با دو شخصیت مستقل دانست ،امانت داری در متن و ذوق و سلیقه مترجم  را در ترجمه آثار بسیار با اهمیت برشمرد.

رئیس مر کز ترجمه و نشر به تشکیل کانون های ترجمه توسط جوانان روس زبان  و آمادگی مرکز برای همکاری در بخش های مختلف واژه نامه دو زبانه ، بانک اطلاعات ترجمه کتاب به دو زبان فارسی و روسی و مشارکت در طرح تاپ را از جمله موارد همکاری با کانون بر شمرد.

 

در ادامه این نشست مترجمین و ناشرین حاضر در جلسه از جمله دکتر پالی شوک مترجم و استاد زبان فارسی دانشگاه زبان شناسی ، استاد جهانگیر دری از مترجمین با سابقه فارسی به روسی ، دکتر نیکی تنکو از مترجمین و اساتید زبان فارسی ، خانم دکتر طالبوا از مترجمین و استاد زبان فارسی به راه کارهای ارتقاء سطح ترجمه و مترجمین پرداختند. 


١٨:٠٦ - 1396/06/18    /    شماره : ٦٨٥٥٣٧    /    تعداد نمایش : ٢٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان