جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧
فارسي|Русский

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > انتشار کتاب «العقائد النسفیه»


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب «العقائد النسفیه»

مجموعه رسائل نجم الدین نسفی فقیه، متکلم، مفسّر، محدّث، مورّخ و ادیب معروف ما وراء النهر و خراسان در سده دوازدهم میلادی با حمایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در روسیه و همکاری بنیاد ایرانشناسی مسکواز سوی انتشارات «صدرا» و همکاری انستیتوی خاور‌شناسی آکادمی علوم روسیه به چاپ رسید.

این مجموعه شامل دو رساله مهم نجم الدین نسفی در علم کلام - «العقائد النسفیه» به زبان عربی و «رساله در بیان اعتقاد اهل سنت و جماعت» به فارسی  می باشد.  «العقاید النسفیه» از مهم‌ترین آثار نجم الدین نسفی در علم کلام بوده و بر آن حدود 50 شرح و حاشیه نوشته شده است.

در میان محافل علمی و فکری «العقائد النسفیه» بیشتر معروف و متداول بوده ولی متأسفانه «رساله در بیان اعتقاد اهل سنت و جماعت» کمتر شناخته شده است. از این روی، تصحیح و چاپ آن برای آشنایی با تاریخ کلام ماتریدی و سیر تحوّل آن اهمیت زیادی دارد. اثر یاد شده علاوه بر فواید فکری و تاریخی دارای اهمّیت ادبی نیز می باشد، زیرا آن یکی از نمونه های ارزشمند نثر فارسی در قرن 12 میلادی به شمار می آید و از این جهت برای متخصّصان  زبان و ادبیات فارسی هم بسیار سودمند خواهد بود.

تهیه کننده، مترجم، نویسنده مقدّمه و توضیحات این مجموعه از قربانعلی ادریس اف از ایرانشناسان و سرپرست بنیاد بین المللی ایران‌شناسی در مسکو می‌باشد.

ادریس اف در این مجموعه ترجمه روسی کتاب «العقاید النسفیه» و کتاب فارسی «رساله در بیان اعتقاد اهل سنت و جماعت» را در کنار هم قرار داده .

رونویسی سیریلیک این متن امکان می‌دهد تا خوانندگان تاجیکی سیرلیک بتوانند از آن استفاده کنند.

به عقیده «ویتالی نائومکین» مدیر علمی انستیتوی خاور‌شناسی آکادمی علوم روسیه، مجموعه تهیه شده از سوی ادریس اف برای مسلمانان روسیه و کشورهای آسیای مرکزی می‌تواند نقش دستور العمل مربوط به عقاید حنفی را اجراء کند که اقدامی است بسیار ارزشمند.

 

 


١٨:٣٠ - 1395/07/27    /    شماره : ٦٦٣٠٦٢    /    تعداد نمایش : ٦٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان